KAYIP MALEZYA MH-370’DE SON DURUM

Tarih:08 Mart 2014

Saat :00:42

Yer   :Kuala Lumpur/MALEZYA

Malezya Havayolları’nın MH 370 sefer sayılı Boeing 777-200ER tipi yolcu uçağı Kuala Lumpur-Pekin seferini yapmak üzere 227 yolcu ve 12 mürettebatla havalandı.

Uçak  29 mayıs 2002 tarihinde üretilmiş olup 53471.6 saat uçmuş, bakımları yapılmış ve teknik açıdan sorunu olmayan bir uçaktır. Kaptan pilot Zaharie Ahmad SHAH ve diğer mürettabat da tecrübeli ve sorunsuz kişilerdir. Ayrıca yolcuların iki tanesi hariç hiçbirinde bir sorun bulunmadı. O iki yolcu da çalıntı pasaportla uçağa binen kaçak göçmenlerdi ve yapılan inceleme sonucu tehdit oluşturmadıkları kabul edildi. Uçağın rotası Kuala Lumpur/MALEZYA-Vietnam-Kamboçya-Vietnam-Pekin/ÇİN, varış mesafesi 4.350 kilometre ve varış saati ise Çin yerel saatiyle 06.30 olarak planlanmıştı. Uçak 2 saatlik fazladan uçuşa yetecek kadar da yakıt almıştı.

Saatler 01:30 u gösterirken uçak  “06 55 15n 103 34 43e” koordinatlarındaydı. Kuleyle son kez irtibat kuran uçağın yardımcı pilotu, “Tamam. İyi geceler” diyerek son konuşmasını yaptı ve uçakla irtibat kesildi.

Daha sonra Uçak, Penang Adası yakınlarında Malezya ordusuna ait radarda da görülmüştü. Uçağın, 45 bin fit yükseklikte uçarken batıya doğru keskin bir dönüş yaptığı, Penang Adası semalarında 23 bin fite düştüğü ve daha sonra yeniden 35 bin fite yükselerek Hint Okyanusu’nda kuzey-batıya yönüne doğru seyrettiği belirlenmişti. Yetkililer, Boeing 777 tipi yolcu uçaklarının bu irtifada uçmaması gerektiğine dikkati çekmişti. En son da saat 02.40 sularında Malaka Boğazı girişindeki Perak Adası semalarında görüldü.

Uçağın kaybolması ile ilgili iki temel görüş :

a)Kaçırılarak bir yere indirildiği; bu yerler arasında Andaman Adaları, Kazakistan, Çin’deki Taklamakan Çölü, Langkawi Adası ve Pakistan var. 4 yıl geçmesine rağmen bu konuda da bir bulgu elde edilemedi.

  1. b) Andaman Denizine veya Hint okyanusuna düşmüş olabileceği: Düşme nedenleri arasında pilotun intihar etmesi var. İntihar etmeyi planlayan pilot neden bu kadar uçsun? Diğer bir düşme nedeni ise teknik bir arıza olma ihtimalidir. Teknik bir arızada veya yangında uçuşta dengesizlikler olacaktır. Böyle bir dengesizlik gözlemlenmemiştir. Bu nedenle zayıf bir ihtimaldir. Yakıtının bitmesi ile denize çakılmış olması da varsayılabilir. Hızla denize çakılan uçaklarda bazı kimyasalların suda görülmesi gerekir. Ancak suda böyle bir tespit yapılmamıştı. Bu arada enkaza ait bazı parçaların aylar sonra akıntı nedeniyle kaybolma alanından çok uzaklarda ortaya çıktığını bilinmektedir. Sadece 20 kadar parça.

Malezya uçağının pilotu Zaharie Ahmad SHAH

 

Malezya uçağı ile iletişim kesiliyor ve uçak artık tanımlanamayan bir cisim olarak gökyüzünde ve hiçbir ülkenin askeri uçağının kalkarak takip-önleme vs. yapmaması da muamma.

 

8 Mart 2018 günü cep telefonuna sesli askeri bir mesaj aldığını iddia eden genç 13 Martta bu sesli mesajı twitter hesabında paylaşmıştır:

 

“aldığım bu sesli mesajı hepinizin dinlemesini istiyorum… gsm servislerimi kapatıyorum.”

i really need yall to listen to this voicemail i just got…i am deactivating my cell phone service pic.twitter.com/G9MSwPTaM9

— Ty (@strayedaway) March 13, 2018

Ses kaydında askeri havacılık kodlaması terimleri olan delta, alpha, sierra, november, echo, fox vb. terimler bulunuyor. Sanırım bu yüzden genç ilk izlenimi bu mesajın askeri bir mesaj olduğu yönünde ve sonrasında gencimiz twitter üzerinden anonim bir hesap tarafından Endonezya dilinde gizemli bir mesaj alıyor. Mesajın Türkçesi şöyle:

“telefonundaki ses kaydı ile ilgili paylaşımlarını sonlandır.”

EXCUSE ME WHAT IS GOING ON pic.twitter.com/jFyKXHgYiQ (Özür dilerim neler oluyor?)

— Ty (@strayedaway) March 15, 2018

Bir başka genç arkadaşımız ise olayın üzerine giderek mesajdaki terimlerin baş harflerini birleştirerek bu kodu çözümlüyor:

– s danger sos it is dire for you to evacuate be cautious they are not human 042433964230 sos danger sos –

“tehlike sos tahliye etmek çok mühim dikkatli olun onlar insan değil 042433964230 sos tehlike sos”


Uzumaki

@jvstinfox

Replying to @HOMOC1DE @strayedaway

This is what it says, pay close attention that there’s an “S” right before danger, meaning that’s the recording is on a continuous loop, it’s not a message set to play once it goes to voicemail

4:38 AM – Mar 15, 2018

“kayıttan önceki ‘s’ harfine dikkat edin. Bu, kaydın ayarlanmış (kaydedilmiş) bir sesli mesaj olmadığı, sürekli bir döngüde olduğu anlamına geliyor.”

Bir başka genç kızımız ise kayıtta verilen koordinatları araştırıyor ve Endonezya’daki Aceh bölgesiyle karşılaşıyor. Bu bölge 8 mart 2014 yılında içindeki 239 insan ile kayıplara karışmış ve yıllardır son teknoloji kullanılarak yapılmış araştırmalarla bile izine rastlanmamış olan Malezya uçağının kaybolduğu bölgeye çok yakın.

Erin Mahoney

@ErMahoney6

Replying to @strayedaway

Kinda close to the last place the Malaysia Flight 370 was last primary radar contact…..

6:07 PM – Mar 14, 2018

Neden bu mesaj ilgisiz sıradan bir gencin telefonuna aniden geldi?

Kara kutu iddiasını gündeme getiren kullanıcı, bu mesajın binlerce kilometre yol kat edip arkadaşın telefonuna ulaşmasını, Güneş fırtınalarına bağlıyor. Güneş’te meydana gelen solar fırtınaların, Dünya üzerindeki haberleşme sistemlerini bozulmalara uğrattığını, yörüngedeki uydularda arızaya neden olduğunu sık sık duyuyoruz. Teoriye göre bu mesaj, elektromanyetik fırtınalardan etkilenip, hedefini şaşıran bir sinyal sonucunda gence ulaştı. Bu nedenle kaydın kaynağı bilinmiyor. Sesli mesajın ulaştığı ve hayati tehlikede olduğunu düşünen kişi ise hala yaşıyor.

Mesajlar incelendiğinde; mesajların askeri kodlamada yapılması uçağın askeri bir üstle irtibat kurduğu  fikrini verebilir. Uçağın radardan kaybolması, rotasını değiştirmesi ve irtibatını kaybetmesi askerler tarafından fark edilmiş olduğu kesindir. Dikkat çeken diğer bir konu da yolcuların arasındaki çalıntı pasaportla uçağa binen iki göçmendir. Mesajların gerçek olduğunu kabul edersek  ‘’onlar insan değil, tehlike’’ mesajından yolcular arasından birden fazla kişinin yolcuları ve mürettebatı tehdit ettiği anlaşılmaktadır. Söz konusu kişiler için ‘’insan değil’’ ibaresi ya fiziksel anlamda ya da davranış anlamında insan olmadığını anlatır. Davranış olarak insan olmadıklarını ele alırsak uçak hava korsanları tarafından kaçırılmıştır. Uçağı ele geçiremediklerinde bir şekilde düşmesine sebep olmuş olabilirler. Fiziksel olarak insan olmadıklarını kabul edersek işte o zaman Dünya Dışı varlıklardan söz edebiliriz. Durum bu ise neden bu uçak seçilmiştir? 20 küçük parçanın dışında başka parçaların bulunamaması ya aramaların yeterince yapılmadığı ya da yapılmasına rağmen bulunamamasının nedeni uçağın Dünya dışına çıkmış/çıkarılmış olması mıdır?

KAYNAK : Yazan: Micheal SHANNON

GALAKTİK İNSAN WEB TEAM

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. FERİT dedi ki:

    inandirici geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir