TÜRKİYE-SURİYE SINIRINDA UFO KOVALAMACASI

 

EMEKLI KONGENERAL DOGAN TEMEL’IN YAZDIGI KITAPTA, 19 YIL ONCE SURIYE SINIRINDA F-16’LAR VE OZEL KUVVETLER ILE UFO’LARIN KOVALANDIGI ORTAYA CIKTI.

Doğan TEMEL 2003 yılında Korgeneral rütbesiyle emekli oldu. Emekli olduktan 7 yıl sonra, ‘Balyoz kumpası’ nedeniyle tutuklanarak 1225 gün Silivri Cezaevi’nde kaldı.

 

Diyarbakır’da 1999-2001 yılları arasında 7’nci Kolordu Komutanı olarak görev yapan emekli Korgeneral Doğan Temel’in anılarını anlattığı ‘’TORUNUM SANA HANGİ BİRİNİ ANLATSAM..!’’ adlı kitabında, 19 yıl önce sınır hattında yaşanan ve bu güne kadar ortaya çıkmayan operasyonu detaylarıyla  yazdı.

 

Doğan Temel kitabında, Türkiye- Suriye sınır hattındaki bölgeye gönderilen F-16’ların, yabancı bir cismi yakalaması ile elektronik sistemlerinin kilitlenmesi sonucu döndüğünü, ardından Özel Kuvvetler’den bir timin helikopterle bölgeye gönderildiğini, ancak UFO olduğu tahmin edilen cisimlerin daha sonra ortadan kaybolduğunu yazdı.

 

‘UFO’lar’ başlığı altında detayları verilen kitapta şöyle denildi:

“Mardin’in Nusaybin ilçesi yakınında, Suriye hududun­dan iki ışıklı cismin havadan hududumuzu geçtiği bilgisi geldi. Kolordu Harekât Merkezinden durumu takip ediyordum. Değerlendirmelerimiz biri önde, diğeri arkada onu takip eder görüntüsü veren bu iki ışıklı cismin, Suriye helikopterleri olduğu şeklindeydi. Suriye hududunda birbirinden tamamen uzak ve farklı iki hudut karakolunda gece görüşlü termal kameraların yine birbirlerinden habersiz olarak kaydettikleri görüntüler son derece ilginçti. İki meçhul ışıklı cisim zaman zaman biri diğerini kovalar gibi, zaman zaman aniden havada asılı durarak veya aniden hızlanıp ayrılarak hareket ediyor, bazen bir köye yaklaşıyor bazen sarı-turuncu-mavi-yeşil ışıklar çıkararak iniş yapıyor görüntüleri veriyordu. Diyarbakır’daki 2’nci Taktik Hava Kuvvetlerinden hazır bekleyen iki F-16 uçağının bölgeyi ve ışıklı cisimleri kontrol etmek için havalanmalarını istedik. F-16’ların bölgeye yaklaşırken tüm elektronik sistemlerinin kilitlendiğini ve geri döndükleri bildirildi. Gece yarısı olmuş hepimiz merak ve biraz da heyecanla olayı takip ediyoruz. Helikopter olsalar havada bu kadar saat kalmaları veya bu kadar hızlı hareket etmeleri mümkün değildi.”

Emekli Korgeneral Temel kitabın devamında, operasyonu anlatırken, durumu yerinde incelemesi için Özel Kuvvetler Alay Komutanı Kurmay Albay H.K. ve bir özel timin Black Hawk helikopteri ile Nusaybin ilçesine gönderdiğini belirterek, şöyle devam etti:

 

“Bu arada meçhul cisimlerden birinin Nusaybin kuzeyinde bir köyün yakınlarına indiği köye yakın jandarma karakolu kule gözetleme nöbetçisi tarafından bildirildi. Özel Kuvvetleri bildirilen köye yönelttim. Özel tim zorunlu olarak helikopterden inip yaya olarak köye ulaştığında indiği söylenen cisim kaybolmuş fakat köylülerce de görülmüştü. Kovalamaca sabahın ilk saatlerine kadar devam etti ve sonunda iki cisim Diyarbakır istikametinde gözden kayboldular. Sabah ilk işim olayı görüntüleyen termal kamera uzmanlarını ve ilgili Birlik Komutanlarını yanıma çağırarak bizzat dinlemek oldu. Termal kamera operatörü uzman erbaş gördüğü cismi ‘iki yanı ısırılmış elma koçanı şeklinde altından turuncu, yeşil, mavi ışıklar çıkarıyordu’ diyerek tanımladı. Diğer operatör astsubay ve görgü tanıkları da benzer şeyler söyledi. Görgü tanıkları çoktu, hudut karakolları, Özel Kuvvetler Alay Komutanı ve timi, jandarma karakolu görevlileri ve köylüler. Elimde 1 yıl önce Diyarbakır güneydoğusu semalarında görülen 4 meçhul cismin çok net çekilmiş bir fotoğrafı vardı. İfadelerle bu fotoğrafta görülen meçhul cisimler aynen örtüşüyordu; ‘İki yanı ısırılmış elma koçanı’ gibi, renkli ışıklar saçıyorlardı.”

Emekli Korgeneral Temel kitabında UFO olduğu değerlendirilen cisimle ilgili başından beri üst komutanlıklarına bilgi verdiğini anlatırken “Çekilen görüntüler, video kasetler ve görgü tanıklarından bazılarını gönderdik. Bu arada hudut birlik komutanlarına uygun fotoğraf makineleriyle ertesi günün akşamı için tedbir almalarını ve tekrar görülmeleri durumunda meçhul cisimleri görüntülemelerini istedim. Şırnak’a yakın bir hudut karakolumuz bu kez kendilerinin oldukça yükseğinde çok az hareket eden benzer bir cismi tespit ettiler. Ancak gece çektikleri resim arzu edilen şekilde ve netlikte olmadı” dedi.
Micheal SHANNON

                                                                                                                 GALAKTİK İNSAN WEB TEAM   

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir